Hoeveel punten heeft een club nodig om te promoveren uit de Keuken Kampioen Divisie?

Sinds het seizoen 2020/21 promoveren de kampioen en de nummer 2 van de Keuken Kampioen Divisie (KKD) naar de Eredivisie. Hierdoor promoveert een club met een (iets) minder resultaat dan de kampioen ook naar de Eredivisie. Hoeveel punten heeft een club gemiddeld nodig om kampioen te worden, en hoeveel om tweede te worden in de Eerste Divisie?

Jesse
Auteur: Jesse

In onderstaande tabel is een overzicht te zien van de kampioen en nummer 2 van de Eerste Divisie sinds het seizoen 2000/2001. Hierin is aangegeven hoeveel wedstrijden ze speelden, hoeveel punten werden behaald en hoeveel punten dat gemiddeld per wedstrijd is.

Sinds 2000 haalde de kampioen van de Eerste Divisie gemiddeld 2,17 punt per wedstrijd. Met het huidige aantal wedstrijden in de Keuken Kampioen Divisie (38 dus) haalde de kampioen dus gemiddeld iets meer dan 82 punten.

De nummer twee haalde gemiddeld in de afgelopen 22 seizoenen 1,99 punt per wedstrijd. Dit komt met een aantal van 38 wedstrijden op 75 punten uit.

Zoals in de tabel te zien is zijn er wel grote verschillen in het gemiddelde puntenaantal voor de nummer 1 en 2. Zo werd Excelsior in het seizoen 2005/2006 kampioen met een puntentaantal van 1,97 (75 punten), een aantal waarmee ze in de meeste seizoenen zelfs geen tweede zouden worden. NEC werd in 2015 kampioen met 101 punten, maar liefst 26 punten meer dan waarmee Excelsior promoveerde.

De ploegen die willen promoveren uit de Keuken Kampioen Divisie weet dus ongeveer wat ze te doen staat; met een schema van rond de 2 punten gemiddeld komt promotie in de buurt.

Seizoen Clubs Duels Punten Per wedstrijd
2000/01 FC Den Bosch 34 75 2.21
Excelsior 34 64 1.88
2001/02 FC Zwolle 34 73 2.15
Excelsior 34 70 2.06
2002/03 ADO Den Haag 34 83 2.44
Emmen 34 75 2.21
2003/04 FC Den Bosch 36 74 2.06
Excelsior 36 74 2.06
2004/05 Heracles Almelo 36 75 2.08
Sparta Rotterdam 36 74 2.06
2005/06 Excelsior 38 75 1.97
VVV-Venlo 38 68 1.79
2006/07 De Graafschap 38 83 2.18
VVV-Venlo 38 71 1.87
2007/08 FC Volendam 38 77 2.03
RKC Waalwijk 38 77 2.03
2008/09 VVV-Venlo 38 80 2.11
RKC Waalwijk 38 71 1.87
2009/10 De Graafschap 36 81 2.25
SC Cambuur 36 71 1.97
2010/11 RKC Waalwijk 34 73 2.15
FC Zwolle 34 69 2.03
2011/12 FC Zwolle 34 72 2.12
Sparta 34 65 1.91
2012/13 SC Cambuur 30 61 2.03
FC Volendam 30 60 2
2013/14 Willem II 38 79 2.08
FC Dordrecht 38 73 1.92
2014/15 NEC 38 101 2.66
FC Eindhoven 38 80 2.11
2015/16 Sparta Rotterdam 36 79 2.19
VVV-Venlo 36 75 2.08
2016/17 VVV-Venlo 38 80 2.11
Jong Ajax 38 76 2
2017/18 Jong Ajax 38 79 2.08
Fortuna Sittard 38 78 2.05
2018/19 FC Twente 38 80 2.11
Sparta 38 69 1.82
2020/21 SC Cambuur 38 92 2.42
Go Ahead Eagles 38 77 2.03
2021/22 FC Emmen 38 83 2.18
FC Volendam 38 75 1.97
2022/23 Heracles Almelo 38 85 2.24
PEC Zwolle 38 85 2.24
2022/23 Willem II 38 79 2.08
FC Groningen 38 75 1.97

Bekijk de video

Arne Slot werd tweemaal kampioen met FC Zwolle, hij scoorde de winnende goal in 2002 in de kampioenswedstrijd tegen Excelsior.